Lapsed pulmas – jah või ei?!
Peale seda kui on kõlanud “jah” sõna, algab pulmapäeva planeerimine.
Kõige keerulisemaks osutub tavaliselt pulmakoha valik ja külalistenimekirja koostamine. Need kaks käivad käsikäes, sest koha mahutuvusest sõltuvalt saab kutsuda ka külalisi. Siinkohal järgnebki kohe küsimus – kas pulma on kutsutud ka lapsed?
Kui teil on kindel soov, et lapsed oleksid kutsutud, siis arvestage nimekirja koostades ka nemad juba arvuliselt sisse – iga laps, nii suur kui väike, vajab samuti oma kohta. Mõnikord võib juhtuda, et lapse käru või häll võtab rohkemgi ruumi kui täiskasvanud inimene.
Kui aga unistuste peokoht on juba olemas, siis mõelge, kas lastel oleks seal hea ja tore. Kas neil on eraldi ruum, kus mängida, kas wc asub peokoha vahetus läheduses, kuidas on organiseeritud magamine (kui on ööbimine) jne…
Erandid…
Pruutpaaridel tekib tihti küsimus, et kas meie külalised solvuvad kui nende lapsed ei ole kutsutud, kuid meie enda järeltulijad on pulmas. Enamjaolt siiski külalised seda südamesse ei võta, sest ilmselgelt on sellel on põhjus, miks pruutpaar on sellise otsuse vastu võtnud. Seega ei tohiks mures olla kui teie enda ja lähedaste lapsed on kutsutud, kuid samas enamus külalistel palute oma silmaterad koju jätta. Rinnalaste puhul tehakse siiski erandeid ning siin võiks olla see lapsevanema enda otsustada, kas ta soovib oma beebi kaasa võtta või ei. Võimaluse korral saab talle isegi vaikse nurga organiseerida, kus ta mähkida ja imetada saab.
Kui aga pruutpaaril on pulmas enda väikesed lapsed, siis oleks hea kui selleks päevaks oleks organiseeritud ka lapsehoidja. Kui kogu hoidmine jätta, kas iseenda, vanavanemate või parima sõbranna peale, siis võib juhtuda, et see inimene kogu pulmapäevast osa võtta ei saa ning näiteks vanaemal võib kuulmata ja nägemata jääda pulma tseremoonia, sest just siis otsustas väikene inimene, et ta soovib tualetti minna.
Kuidas anda märku külalistele, kas lapsed on kutsutud või mitte?
Kõige parem on teada anda juba koos pulmakutsega, kes täpselt on pulma kutsutud. Siinkohal on mitu varianti, näiteks nimeline pöördumine, kus on täpselt välja toodud, kes kutsutud on. Võib läheneda ka humoorikalt ja kirjutada, et sellel päeval jätke oma silmaterad maailma parima lapsehoidja hoolde. Neid variante on palju ning kindlasti leiab iga pruutpaar enda joaks õige.
Kui lapsed on aga pulma kutsutud, siis on neil kindlasti vaja inimest, kes nendega tegeleb ehk mängujuhti. Ka see võiks olla kutsel välja toodud, et lastele on organiseeritud tegevused ja mängujuht.
Mängujuht vs lapsehoidja?!
Kui pulma on kutsutud lapsed, siis on kõigil – nii pruutpaaril, lastel kui ka lapsevanematel hea ja tore pulmas olla, kui lapsed on hoitud ja “meelelahutatud”.
Kuni 3 aastastel lastel peaks olema lapsehoidja, kes tegeleb nende elementaarste vajadustega nagu söömine, riietumine, tualetis käimine jne. Lapsehoidjal saab olla maksimaalselt 2-3 last, sel juhul saab ta tagada neile turvalise keskkonna ning individuaalse lähenemise. Päris imikute puhul peaks siiski olema üks-ühele lapsehoidja.
Suurematele lastele (vanuses 3 – 12) on mõeldud mängujuht, kes hoolitseb nende heaolu, meelelahutuse, turvalisuse, söömise ja muude vajalike toimingute eest. Mängujuht mängib ja teeb terve ürituse jooksul lastega toredaid tegevusi.
Ühel mängujuhil võib olla maksimaalselt 12 last. Kui lapsi on rohkem, siis võtab mängujuht endale kaasa abiväge.
Toome välja ka olulised faktid, mida mängujuhile edastada:
- Mis vanuses ja kui palju on lapsi (poise/tüdrukuid)?
- Laste nimed ja lastevanemate kontaktid
- Eritähelepanekud (allergiad, käitumismustrid, eripärad, diabeet, epilepsia jne)
- Pruutpaari soovid ja visioon, kuidas lapsed on pulmas (laste liikumisvabadus st võivad käia igal pool/ teatud ala peal või ruumis)
- Kas on mõni koht või tegevus, kus lapsed on oodatud/ei ole oodatud.
Ideaalis võiks pulmas lastele olla:
- Oma sobiv ruum/ala, kus tegutseda ja mängida.
- Ruumis võiks olla 2 eraldi lauda – meisterdamise-ja söögilaud
- Vaba ala mängimiseks.
- Tualeti vahetu lähedus.
- Laste garderoob eraldiseisvalt ja mängunurga juures.
Vanemate, pruutpaari ja mängujuhi vahel peavad olema sõlmitud ühised arusaadavad kokkulepped ja jagatud vastutus. St näiteks, et vanemate ja mängujuhi vahel on lepitud kokku “kontroll kellaajad”, mil nad lapsed korraks üle vaatavad.
Kindlasti peaksid koostööd tegema ka pulmaisa, pruutpaar ja mängujuht ning vaatama ühiselt, mis ja kus võiksid olla kokkupuute kohad, ehk et millest võiksid osa võtta ka lapsed. Näiteks pruutpaari esimene tants, tordisöömine, mõni äge esineja, mäng vm. Igaljuhul on mängujuhil heateada, mil ta oma pudinad ühes võtab ja pulmapeo tegevustest osa võtab.
Kuidas valida mängujuhti?
Heal mängujuhil on tegevusi igale vanusele ja ta oskab luua mänge ning tegevusi lähtuvad laste huvist ja tasemest. Et mängujuhi töö sujuks ja lastel oleks tore ka siis kui ei toimu ühiseid aktiivseid mänge, tuleb luua erinevad keskused. Mida teevad lapsed pulmas koos mängujuhiga: meisterdavad, joonistavad, maalivad, loovad, mängivad osavusmänge ja aaretejahti, loevad, tantsivad jne. Kuidas ja kust selline inimene leida? Üldjuhul on mängujuhid pedagoogilise haridusega ning töötavad tihti ka lasteaedades, seega lasteaiad on esimene koht, kust uurida.
Nii nagu pruutpaar kohtub eelnevalt pulmaisaga, siis eelnev mõnus jutuajamine tuleb ka siinkohal kasuks. Mängujuhil, kellel on vastav haridus, on läbinud ka esmaabi koolituse, mis on vägagi oluline, sest võib pasta olukorra, mida ei saa ette ennustada või ennetada.
Toitlustus
Kui lapsed on pulma kutsutud, siis peab kindlasti arvestama ka nende söömisega. Esimene küsimus, millele tuleb lahendus leida on, kus lapsed istuvad – kas koos teiste külalistega või eraldi lastelauas?
Siinkohal tuleb jälle vaadata, kui suur on peaosaali mahutavus ning teine oluline punkt on, et lapsed üldjuhul ei soovi istuda nii pikalt laua taga ning eelistavad pigem terve õhtu näksida. Seega võimaluse korral on eraldi laud isegi parem valik. Menüü osas kehtib laste puhul lause – “lihtsuses peitub võlu”. Seega küsige oma cateringilt, mida nad soovitavad lastele pakkuda ning tehke koos nendega parim valik. Kindlasti ei tohi unustada, et parim janukustutaja on lastel vesi – see ei tohi laualt otsa lõppeda ☺.
Kokkuvõttes on pruutpaar oma pulmapäeva staar ning teie otsustate, kes saab sellest osa. Kui aga lapsed on pulmas, siis peab nendega arvestama nagu iga teise külalisega.
Sel juhul jääb ka neile imeilus mälestus sellest päevast.