Pulma eelarve

Kõige rohkem tekitab kirgi küsimus – kui palju maksab pulm? Tegelikult pole sellele kindlat vastust, sarnaselt nagu ei saa täpselt määrata, kui palju maksab maja. Kui palju maksab pulmakorraldaja? Sellele vastamine on sama keeruline kui öelda, palju maksab ehitusinsener. Võrdlen seda ehitusvaldkonnaga, kuna sealne hinna kujunemine on inimestele arusaadavam. Kõik algab kliendi eelarvest ja sellest, mida ollakse valmis investeerima oma unistuste päeva elluviimisesse.

Sageli kardavad inimesed oma tegelikku eelarvet avaldada, kartes, et see on kas liiga väike või et teenusepakkujad kasutavad infot ära ja tõstavad hinda. Tegelikult on vastupidiseid kogemusi rohkem, aga mõistan ka, et üks halb kogemus võib muuta ettevaatlikuks.

Kes on pulmakorraldaja?
Peaaegu iga pruut, kes oma pulma on planeerinud, tunneb end veidi pulmakorraldajana. Kuigi pulmade struktuur võib olla sarnane, on iga pulmapäev unikaalne, sest abiellujate ja külaliste kooslus on alati erinev. Hea pulmakorraldaja tunnetab pruutpaari isiklikku stiili, oskab leida ideaalse tasakaalu nende soovide ja praktiliste võimaluste vahel ning võtab enda kanda kõik töötunnid, mis muidu kuluksid pruutpaaril. Professionaalil kulub keskmise pulma korraldamiseks umbes 250–300 tundi ning suuremamahuliste, näiteks “destination”-pulmade puhul isegi kuni 600 tundi.

Küsimusele, kui palju maksab pulmakorraldaja, võiks ideaalis vastata, et 0 €, sest arvutades pruutpaari enda poolt panustatavad töötunnid ja teadmatusest tehtud vead, on sageli kokkuvõttes soodsam tellida professionaal.
Kahjuks mõistab klient seda alles pärast sündmust, sest enamjaolt abiellutakse esimest korda ning ei hoomata kui suurt ajakulu hõlmab üks pulmakorraldus. Lisaks sellele ka stress pulmapäeval, sest me kõik teame, mis tähendab hostida näiteks koduseinte vahel suurt sünnipäeva seltskonda…korrutage see kogemus vähemalt viiekümnekordselt.

Pildil Celebrate Groupi pulmakorraldajad Merily ja Taago koos pruutpaariga. Pilt: Annika Metsla

Kust leida võimalusi kokkuhoiuks?

  1. Pulmapaik ja tseremoonia lähestikku. Tseremoonia ja pulmapeo asukoha lähedus aitab hoida kokku toitlustuskuludelt, transpordilt ning isegi dekoratsioonidelt, kuna kõik vajalik saab kohale toimetada ühest kohast ja kiiremini. 
  2. Dekoratsioonide rentimine. Ka siis, kui pulmakorraldajat ei palgata, tasub kasutada dekoraatori abi. Renditurult leiab kõik vajaliku, ja ostmist võiks kaaluda viimase variandina, sest odavad tellitud esemed ei vasta sageli kvaliteedile. Toon näite, pruutpaar tellis sooda valgusketi, kui see aga kohale jõudis, oli iga kett eritooniga – külm, soe, lillakas, sinine. Kahjuks ei saanud neid pulmas kasutada ning siiski tuli toode sisse rentida koos paigaldusega. 
  3. Järgmine punkt võib üllatada, kuid kindlasti on kokkuhoid hea ja professionaalne toitlustaja. Hea catering aitab eelarvet optimeerida ja tagab kvaliteetse toiduelamuse. Neil on kogemused nii tooraine soodsamalt hankimisel kui ka täpse koguse määramisel, et vältida toidu raiskamist.
  4. Liigne detailirohkus ja “nice-to-have” elemendid võivad eelarvet märkimisväärselt kasvatada. Iga väiksemgi lisa (näiteks sildikesed, pisikesed kingitused või muud pisielemendid, mis jäävad sageli märkamatuks) tuleb lõppkokkuvõttes hinnale juurde. Kuigi üksikuna ei tundu 50 € suurte summade kõrval kuigi suur, võivad kõik need väiksed lisad kokkuvõttes moodustada arvestatava summa. 
  5. Baarmeni palkamine. Kuigi iseteenindus võib tunduda odavam, kujuneb see sageli kallimaks – baarmen suudab serveerida joogid optimaalsetes kogustes, pakkudes kvaliteetset jooki, ja vähendab raiskamist.
  6. Pulmapaiga valimine. Pulma korraldamine elukoha lähedal vähendab lisakulusid majutusele, toitlustusele ja transpordile.
  7. Pulmariietus teise ringi poodidest. Pulmakleidi osas saab samuti nutikalt kokku hoida, vaadates teise ringi poodide imelisi valikuid. Neist leiab tihti soodsa hinnaga kleite, mida pärast veidi õmbleja juures kohendada. Eriti unikaalsed ja erilisi kleite või leida vintage poodidest –  kujutlege end kandmas 1930ndate pulmakleiti, mis on oma stiililt täiesti ajatu ja ka tänapäeval moeröögatus.
  8. Ajastus. Pulmapidu on võimalik muuta nii taskukohasemaks kui ka valikute rohkemaks, planeerides selle hooajavälisele ajale või nädala algusesse. Tänapäeval on neljapäevad saanud peaaegu sama populaarseks kui nädalavahetused, kuid nädala alguses võivad hinnad olla pigem madalamad. Eestis on sündmuste poolest vaiksemad kuud märts ja aprill, pakkudes sageli soodsaid tingimusi – ja miks mitte tähistada armastust kevade värskuses? Muide, just sel ajal on sirelid ja piibelehed oma täies õies ja parima hinnaga, sest on just Hollandis oma parima kuju saavutanud. 

Telgipulm Alatskivi lossis. Pilt: Stina Kase

Lõppkokkuvõttes on eelarve küsimus, mis vajab kõige rohkem läbimõtlemist ja arutelu pruutpaari ja pulmakorraldaja vahel. Üheskoos kujundatakse see vastavalt soovidele ja vajadustele, et leida parimad lahendused, mis peegeldavad nii paari võimalusi kui ka unistusi. Pulmapäeva korraldamine pole kunagi väga soodne, sest selle taga on palju pühendunud inimesi ja teenuseid. Kui täna on raske leida kohvikut, kus tass kohvi maksaks alla 3 euro, võikski eelarvet planeerida sellest lihtsast tõdemusest lähtuvalt.

Pulmad ideaalis aga üks kord elus, 12 aasta jooksul pole mul olnud ühtegi paari, kes oleks kahetsenud, et “kulutas” oma pulmade peale nii palju raha. Seda sündmust pole võimalik hiljem uuesti lavastada ega hetki tagasi tuua. Viimast lauset silmas pidades ütlen oma kogemuste põhjal, et kindlasti ei tohiks kokku hoida ega alla anda kvaliteetse foto- ja videograafi arvelt. Seda sündmust ei saa korrata ega iial sessiooni taaslavastada.

Loe eelarvest ka Anne & Stiili artiklist, kus meie pulmakorraldaja Merily jagas enda mõtteid!

Oleme varasemalt teinud eelarve jaotuse, kui palju üldiselt millelegi kulub/kuluda võiks.

Comments are closed

KÜSI LISA:info@celebrategroup.ee või telefonil +372 5826 6610